Zaloguj 

Strona główna      FAQ      Szukaj      Użytkownicy      Download      Album      Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  
 Ogłoszenie 

Strona i forum PoloniaNottingham.com - nie są w żaden sposób związane ze stowarzyszeniem Polonia Nottingham

Poprzedni temat «» Następny temat
komórki macierzyste czy DNA?
Autor Wiadomość
sofia90

Wysłany: 2011-11-10, 14:51   komórki macierzyste czy DNA?

Witam,

waham się nad tym jak zabezpieczyć swoje dziecko (jeszcze w brzuszku). Szukając w Sieci natknęłam się na rozwiązanie alternatywne w stosunku do banku komórek macierzystych, znalazłam bank DNA, w którym można trzymać DNA dziecka za małą opłatą, co o tym myślicie?

Alicja 

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2011-11-10, 19:48   

Witam,
z tego co wyczytalam w Internecie o banku DNA, to nie jest to alternatywna metoda do banku krwi pempowinowej (banku komorek macierzystych, ktore tam sie znajduja). Bank DNA sluzy glownie celom naukowym, ewentualnemu zidentyfikowaniu zaginionej osoby czy ewentualnemu ustaleniu chorob genetycznych itp. Nie daje mozliwosci ewentualnego uzycia tego materialu do leczenia. Komorki macierzyste, natomiast, maja mozliwosc przeksztalcenia sie w kazda inna komorke zywego organizmu i w zwiazku z tym moga leczyc takie schorzenia jak bialaczki, na przyklad. Zachowujac krew pepowinowa noworodka w banku, mozemy uzyc jej pozniej do leczenia np. bialaczki u rodzenstwa lub krew ta moze byc uzyta do leczenia innych ludzi. Oczywiscie gdy mamy do czynienie ze zgodnoscia tkankowa dawcy i biorcy. Gdy Twoje dziecko zachoruje, raczej jest malo prawdopodobne, ze uzyta zostanie jego krew do jego leczenia. Beda raczej szukac innej krwi zgodnej z krwia Twego dziecka. Dlaczego? Poniewaz istnieje ryzyko, ze komorki macierzyste Twego dziecka beda obciazone ta sama choroba. Oczywiscie nie zawsze tak jest. Sa niektore schorzenia, ktore mozna bedzie ta metoda leczyc. Idea jest natomiast swietna, uwazam. Pierwszy raz uzyto krwi pepowinowej jednego dziecka wlasnie do leczenia ciezko chorego brata, czy siostry (nie pamietam). Niektore kobiety specjalnie zachodza w ciaze aby ratowac swoje inne ciezko chore dziecko. Idea bankow krwi pepowinowej jest szansa dla innych chorych. Warto wiec oddac wlasna krew pepowinowa do takiego banku. Mozna to zrobic nieodplatnie, a mozna za przechowywanie zaplacic, wtedy jest ona nasza wlasnoscia. Gdy nawet nie zostanie uzyta do leczenia naszego dziecka, tak jak napisałam wyzej, ma sie pierwszeństwo w otrzymaniu innej krwi zgodnej tkankowo. Zycze wlasciwej decyzji :)

Iwonka1989 

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2011-11-10, 22:45   

ja zgadzam się z Alicją.Wybrałabym bank komórek macierzystych.Tylko szkoda że nie pytają o to w szpitalu przy porodzie albo przed.Bo chciałam tak zrobić ale nie wiedziałam czy jest w ogóle taka możliwość.

Odpowiedz do tematu