Zaloguj 

Strona główna      FAQ      Szukaj      Użytkownicy      Download      Album      Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  
 Ogłoszenie 

Strona i forum PoloniaNottingham.com - nie są w żaden sposób związane ze stowarzyszeniem Polonia Nottingham

Poprzedni temat «» Następny temat
Basikowa amatorszczyzna :)
Autor Wiadomość
retusz 
fotograf

Wysłany: 2011-01-14, 21:29   zdjecia

hej,
mysle ze jestes na dobrej drodze. jesli lubisz robic zdjecia, sprawia Ci to radosc - a to naprawde bardzo wazne - to bedziesz starala sie robic je coraz lepsze. zaczniesz sie tym bardziej interesowac, poczytasz to tu, to tam i na pewno w koncu usuniesz z tytulu tego posta slowo "amatorszczyzna" :D

kazdy zaczynal od tego ze po prostu lubil zdjecia, ale nie da sie ukryc, zeby robic je naprawde dobrze trzeba czytac, czytac, czytac i ogladac prace innych, analizowac, porownywac i caly czas uczyc sie czegos nowego.
sprzet na pewno ma znaczenie, ale wcale nie tak duze jak by sie komus moglo wydawac.

mysle ze na poczatek powinnas usunac date ze zdjec. przy fotach rodzinnych moze sie to i sprawdza, ale tu kompletnie przeszkadza.

dwa - sprobuj glowny motyw zdjecia nie umieszczac w centrum. w fotografii stosuje sie zwykle zloty podzial (trojpodzial)
tu jest fajny tutorial na ten temat-

poradnik

a i kazde zdjecie da sie ulepszyc mala obrobka w jakims programie graficznym. i nie mowie tu o jakichs wydziwionych rzeczach, ale zwykle dodanie troche kontrastu, czy wieksza saturacja zaraz poprawiaja jakosc zdjecia.

ja np czasami uzywam tak na szybko darmowego programu irfan view. jest prosciutki w obsludze a zobacz jak zdjecie moze lepiej wygladac:

Twoje:

i po trzech przesunieciach suwaka :

pozdrawiam Cie serdecznie!!

ps. a i tez nieraz czasami warto wglebic sie w opcje aparatu, moze jest cos o czyms nie wiedzialas, co ulepszy Twoje zdjecia :)

mako 

Wysłany: 2011-01-14, 23:24   

Cześć Basiu. Miło gościć Cię również w tym dziale. Za Kamilą poprę fakt najbardziej istotny, jeśli robisz zdjęcia i sprawia Ci to ogromną przyjemność to pierwszy i największy krok do dobrej foto zajawki. Faktem jest, że super sprzęt nie jest potrzebny, jednak ważne są zasady, które po poznaniu można łamać jak się chce:) (podobno po to są zasady).

Kiedyś usłyszałem, czy może wyczytałem( teraz już nie pamiętam) dwa bardzo mądre stwierdzenia dotyczące fotografii:
1. You can not just take a picture you have to make it. ( w języku angielskim wyraża to myśl dużo lepiej niż w bezpośrednim tłumaczeniu na język polski)
2. Nie ma fotografii bez światła.

Punkt pierwszy odnosi się do planowania i tworzenia zdjęcia. Zapominamy tutaj o przypadkowych zdjęciach, celowaniu na temat fotografowany i o zwykłym pstryku.
Do planowania kompozycji potrzebna jest podstawowa wiedza na temat trójpodziału, kadrowania, wyostrzania, głębi ostrości, linii prowadzących w kadrze( nie wszystko na raz:)) . Kiedy pierwszy raz pierwszy dorwałem do ręki aparat nie wiedziałem co zrobić, żeby osiągnąć zadowalające efekty. Jako człowiek ciężko pracujący nie miałem zbyt wiele czasu na focenie, niemniej jednak, każda wolna chwila wypełniona była fotografowaniem lub zgłębianiem wiedzy w tym temacie. Każdego wolnego dnia określałem sobie cel i temat fotografii. Np. jednego dnia głębia ostrości (ostrzenie na różne obiekty w kadrze, na różnych ustawieniach przysłony, masa zdjęć, próby, błędy, niepowodzenia i radość z niektórych efektów), innego dnia zdjęcia czarno białe (praca nad tym co wygląda lepiej w kolorze co w czerni i bieli), celem kolejnego dnia były fotografie miasta i krajobrazów(tutaj trójpodział) itp, itd. Potem pomysły na łączenie każdego elementu w całość.
Podsumowując punkt pierwszy, prawdą jest, że nie aparat a człowiek, który trzyma go ręku robi zdjęcie. Wszelkiego rodzaju wiedza dotycząca fotografii jest pomocna: magazyny, książki, internet...

Znaczenie punktu drugiego dotarło do mnie po opanowaniu wielu istotnych kwestii dotyczących punktu pierwszego. Kiedy fotografujemy dany obiekt to właśnie światło, siła i kierunek jego padania kreują warunki najbardziej korzystne do fotografowania danego obiektu. Przykład ostatniego zdjęcia w moim poście/galerii. Wymagało ono kilkakrotnych odwiedzin owego miejsca o różnych porach dnia, zaplanowanie kadru, obserwacja kierunku padania promieni słonecznych, czas wschodu i zachodu słońca i przede wszystkim cierpliwość.
Jeśli fotografujemy obiekt, który oświetlamy światłem sztucznym polecam prosty eksperyment. Niezbędne akcesoria to dowolny przedmiot do sfotografowania, lampka, i aparat. Ustawiamy przedmiot w dowolnym miejscu, aparat w niezmiennej pozycji pozycji(lampa w aparacie wyłączona) i robimy kilka zdjęć z różnym kierunkiem padania światła na dany obiekt. Banalny eksperyment pozwalający zaobserwować kierunek padania światła i jego wpływ na kreowanie kształtów i cieni. Podobnie zachowa się słońce o różnych porach dnia.
Jeśli fotografujemy na świeżym powietrzu podczas słonecznych dni najlepszy jest poranek lub popołudnie. Słońce jest wtedy niżej na horyzoncie. Cienie układają się bardziej korzystnie, mniej kontrastu i barwy są o wiele cieplejsze.

Co do zdjęć zamieszczonych powyżej, widać, że interesuje Cię otaczający nas świat i jego uroki, chcesz je uwieczniać, a fotografia to najlepsze narzędzie do tego celu. Podstawy z zakresu wiedzy w temacie, pomogą wykonać fotki lepiej.

W celu inspiracji i motywacji proponuję odwiedzenie poniższej strony( mnie osobiście styl i techniki fotografowania tej Pani zainspirowały dosyć mocno:))

http://www.helendixonphotography.co.uk/index.html

Mam nadziej, że nie zanudziłem zbyt mocno.
Uczyłem się wszystkiego sam, zaczynałem od zera, coś tam się nauczyłem, więc może któreś z moich wskazówek czy rad okażą się pomocne.

pozdrawiam

mako 

Wysłany: 2011-01-14, 23:43   

Ostatnie zdjęcie jest troszeczkę za ciemne i niedoświetlone. Pomogłoby na pewno delikatne przycięcie nieba i podzielenie fotki na mniej więcej równe trzy części.

mako 

Wysłany: 2011-01-14, 23:46   

pozwoliłem sobie delikatnie "podciągnąć" wspomniane zdjęcie, żeby zobrazować OCB.

Alicja 

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2011-01-15, 12:28   

Oj, cos się dzieje! niesamowicie cenne rady! A jakie efekty po małych przeróbkach. Basiu fotografuj dalej. Mysle, ze jesteś na dobrej drodze. Może i ja tez zacznę :)

retusz 
fotograf

Wysłany: 2011-01-15, 20:15   zdjecia

Basiu piszesz o warsztatach i tak sobie pomyslalam..kurcze..skoro tyle w tym miescie osob zainteresowanych fotografią, czemu do tej pory nie udalo sie zorganizowac porzadnego spotkania tych mniej i bardziej zorientowanych? nie wydaje mi sie to jakos strasznie trudne organizacyjnie.. kazdy moglby przyjsc ze swoim aparatem, zadac pytanie, dowiedziec sie czegos nowego (ja mam w domu mnostwo fajnych materialow, moglabym cos pokserowac..). spotkania mozna by podzielic tematycznie..ja osobiscie mam sporo pytan dotyczacych sprzetu, bo to raczej meska rzecz, a chcialabym wiedziec wiecej..

juz nawet nie wspominam o tym jak fajnie byloby zrobic wspolnie jakis projekt - serię zdjec na jakis okreslony temat. moze nawet jakas wystawa wlasnym kosztem? ahhhh chyba sie za bardzo rozmarzylam...

patelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-16, 14:22   zebranie

czy bedzie zebranie ? kiedy i gdzie ? interesuje mnie takze fotografja prosze dac znac

retusz 
fotograf

Wysłany: 2011-01-16, 19:53   zebranie

hmm..no tak tylko boję się, że może się skonczyć wszystko na planowaniu, ustalaniu, omawianiu, a poźniej znowu nic, znowu cisza..

Basiu nie zrozum mnie źle, ale podchodzę do tego trochę sceptycznie..myślałam raczej o czymś bardziej luznym, nie wszystko musi byc opisane od razu z kazdej strony.
teraz pogoda jeszcze do niczego, ale na plener? wystarczy rzucić hasło, jak bedą chętni ludzie - nie trzeba niczego więcej. a jak ludzi nie bedzie, to chocby to bylo podpiete pod SPN czy cokolwiek innego i tak nie wypali..

retusz 
fotograf

Wysłany: 2011-01-17, 14:26   

to w takim razie trzeba rzucic haslo na ogolnym i w ktorys weekend mozna by sie spotkac.
mogę sie podjac poprowadzenia warsztatow, kazde nowe doswiadczenie sie przyda :)
a powiedz mi, sala w polskim osrodku pewnie jest wynajmowana odplatnie?
bo przydalyby sie okolo 2-3 spotkania w pomieszczeniu, a pozniej mozna by ruszyc w plener na cwiczenia :D
co Ty na to?

retusz 
fotograf

Wysłany: 2011-01-17, 20:05   

to ja moze pojawie sie na tym spotkaniu organizacyjnym i pogadamy na ten temat.

Odpowiedz do tematu